26.12.2010

The Trashmen - Surfin' Bird


Vinyl Single (Made In England/ Stateside SS255)
Side A: Surfin' Bird
Side B: King Of The Surf

Geçtiğimiz yılın son haftasında İngiltere single listelerinde bir devrim gerçekleşmiş ve dört yıldır yeni yıla X-Factor yarışmasının galibinin seslendirdiği şarkıyla girmeye alışmış müzikseverler listelerin 1 numarasında bu kez Rage Against The Machine'i görmüşlerdi. Facebook ve Twitter gibi çeşitli sosyal iletişim ağlarını kullanarak bir araya gelen anti-X-Factor'cüler bu yıl da benzer bir olayı gerçekleştirmek istiyorlardı. Bu kez seçtikleri şarkı RATM'ninkinden çok çok daha eskiydi. The Trashmen grubunun Amerika'da 1963 yılında piyasaya çıkardığı Surfin' The Bird şarkısıydı bu kez seçilen. Billboard Hot 100 listesinde 4 numaraya kadar yükselen şarkı dünyanın diğer ülkelerinde 1964 yılında yayınlanmış ancak İngiltere'de listelere dahi girememişti. O yılları yaşayanlar arasında çok az kişinin hatırladığı, gençlerin ise hemen hemen ismini bile duymadığı bu şarkı nasıl olmuştu da yeniden gündeme gelmişti?

Surfin' Bird'ün 1964 yılında piyasaya çıkmasına rağmen İngiltere single listelerine ancak 2009 yılının Mayıs ayında girebilmesinin nedeni; Family Guy dizisinin yedinci sezonunun ikinci bölümü "I Dreamed Of Jesus" olmuştu. Bizde de yaklaşık bir ay kadar önce CNBC-e ekranlarında yayınlanan bu bölümde Family Guy'ın başkarakteri Peter Griffin yarım saat boyunca bu şarkıyı dilinden düşürmüyordu. (Peter Griffin ve Family Guy hakkında bugüne kadar CNBC-e Dergi için o kadar çok yazı yazmışım ki bunlardan birini aşağıda yer vermeden geçemeyeceğim.)

Bu sayfalarda bugüne kadar hiç YouTube linki vermemiş olsam da bu kez bir istisna yapmak istiyorum. Söz konusu Family Guy episodundan birkaç dakikalık görüntünün yer aldığı aşağıdaki video klibi izleyip tamamını seyretmek isteyenler lütfen şu linki denesinler.
Vinyl EP (Made In France/ ESRF 1491)
Side A-1: Surfin' Bird 2: Henrietta
Side B-1: King Of The Surf 2: The Sleeper

60'lı yılların en gözde akımlarından biri olan Surf Rock tarzında şarkılar yapan The Trashmen 1962 yılında kurulmuş, listelere giren sadece iki 45'lik ve bir albüm yayınladıktan sonra 1967 yılında da dağılmıştı. Surfin' Bird, Avrupa'nın bazı ülkelerinde olduğu gibi Fransa'da da 45 devirli dört şarkılık bir EP olarak da yayınlandı. 80'li yılların başında grup elemanları tekrar bir araya geldiler ve bu en ünlü şarkıları o günlerde bir kere daha piyasaya çıktı. The Trashmen'in hayatta kalan elemanları günümüzde hâlâ birlikte konserler vermeye devam ediyorlar.
(Dipnot: Geçtiğimiz yıl RATM'i 1 numaraya çıkarmayı başaran Facebook/ Twitter harekatı bu yıl ne yazık ki yeterince güçlü olamadı ve İngiltere listeleri Christmas günlerinde bir kez daha X-Factor'cülere yenik düştü. Bunun en büyük nedeni tahminimce; yarışmanın galibi Matt Cardle'ın single'ı için seçilen When We Collide'ın aslında Biffy Clyro'nun bir yıl önce piyasaya çıkan şarkıları Many Of Horror'ın bir cover'ı olmasıydı. İlk yayınlandığı zaman ancak 20 numaraya kadar çıkabilen Biffy Clyro'nun single'ı ise İngiltere single listelerine bu hafta 8 numaradan tekrar giriş yapmayı başardı.)

Hiç yorum yok: