27.12.2009

Rage Against The Machine - Killing In The Name


Vinyl Single:
Side A: Killing In The Name
Side B: Clear The Lane

Bonus: Darkness Of Greed (CD-single Track 2)

Facebook killed the X-Factor Star
Bu yılın son gönderisi olarak Rage Against The Machine'nin yayınlanışından yaklaşık 18 yıl sonra müzik piyasasında bir ilke imza atan şarkısı Killing In The Name'i seçmek istedim. Meraklıları bilir; İngiltere'de yılın son haftasında yayınlanan listeler Christmas zamanlarına denk düşer ve bu özel günlerde, özellikle single listelerinde 1 numaraya yerleşmiş şarkının önemi büyüktür. Genellikle eski popüler ya da geleneksel yılbaşı şarkıların yeni yorumlarının büyük bir avantaja sahip olduğu bu yarışı son dört yıldır İngiltere'nin Popstar yarışması X-Factor'ü kazanmış genç şarkıcılar kazanıyordu. 2000'li yılları egemenliği altına alan reality şovların müzik dünyasına getirdiği bu renksiz ve tekdüze ritmden sıkılan bazı müzikseverler bu yılbaşı öncesi, Internet üzerinden Facebook ve Twitter gibi web siteleri kullanarak bir hareket başlattı. Arkalarına birçok müzisyeni ve medyayı da alan bu müzikal hareketin amacı, Christmas'ta melek kesilen batı toplumunun iki yüzlülüğünü yüzüne vuracak bir şarkıyı 2009'un son haftasında zirveye oturtmaktı. Bunun için seçilecek en uygun şarkılardan biri hiç kuşkusuz Rage Against The Machine'in Killing In The Name'iydi. Bu şarkının CD single'ının kapağında grubun ilk albümünün kapağında da yer alan unutulmaz bir fotoğraf karesi bulunuyordu.11 Haziran 1963 yılında John F. Kennedy yönetimindeki Amerikan hükümetinin Vietnam'da uyguladığı politikaları protesto etmek üzere kendini yakarak ölen Budist rahip Thich Quang Duc'ın eylemini gerçekleştirdiği anda çekilmiş olan bu resim, hiç kuşkusuz her yılbaşı geldiğinde Hristiyan alemini saran yapay mutluluklara indirilebilecek en güzel ve en ironik darbelerden biriydi.
Rage Against The Machine'in ilk single'ı olan Killing In The Name 1993 tarihinde ilk olarak iki şarkılık 45 devirli (7 Inch) ve üç şarkılık maxi-single (12 Inch) olarak piyasaya çıktı. Ayrıca Maxi-single gibi üç şarkı içeren Maxi-CD ve kaset formatları da yayınlandı.
Simsiyah bir kapakla basılan 45'lik ve maxi-single dışında Killing In The Name'in Avustralya'da basılan Maxi-CD'sinin kapağı yukarıda görüldüğü gibi biraz daha farklı. Şarkıyı 18 yıl sonra zirveye taşıyan ise sadece Internet üzerinden download edilmek üzere satışa çıkarılmış olan "dijital" formatı oldu.
Rage Against The Machine daha önce hiçbir ülkenin single listesinde kayda değer bir liste başarısı elde edememişti. İlk albümü yayınlandığında benim haftalık listelerime de 3 numaradan girmiş, orada üç hafta kaldıktan sonra yavaş yavaş düşüşe geçmişti. Killing In The Name itiraf etmek gerekirse o günlerde benim listelerime de girememişti. Ama ne demişler hatanın neresinden dönülse kârdır; aradan 18 yıl geçse bile...

1 yorum:

Adsız dedi ki...

yılbaşı ertesi 2'den 40 numaraya gerileyerek hayal kırıklığı yarattı