12.04.2009

Orijinal Dizi Müzikleri #1- Bonanza


Vinyl Single:
Side A: Bonanza Theme - Frank Pourcel
Side B: OK Corral - Frank Pourcel


Vinyl Single:
Side A: Bonanza Theme - Frank Pourcel
Side B: Magnificent Seven - Frank Pourcel

Benim yaşımdakilerin televizyonda izledikleri ilk dizilerden biriydi Bonanza. Uzun yıllar boyunca ekranlarda varlığını devam ettiren bu "pek meşhur" Amerikan dizisi için TRT'cilerin uygun gördüğü Türkçe isim ise Doludizgin'di. Üç oğluyla birlikte Panderosa adındaki çiftliklerinde kâh mutlu, kâh mutsuz bir hayat sürdüren Baba Cartwright'ın maceraları 70'li yıllarda ülkemizde haftalık çizgi roman olarak da yayınlanmıştı. O yıllarda küçük boyda basılan Teksas ve Tommiks gibi çizgi romanların aksine Bonanza'nın dergisi daha büyük boydaydı.

Ben derginin her sayısını almış ve uzun süre de saklamıştım. Dizinin de hemen her bölümünü seyretmiştim sanırım. Bonanza'nın üzerimizdeki etkisi sadece televizyon ekranı ve dergi sayfalarıyla sınırlı kalmamıştı. Dizinin jenerik müziğini de cümleten pek sevmiştik. Bu "cümleten"e tabii ki İMÇ yapımcıları da dahildi. Dizinin jenerik müziğini Coşkun Plak 45'lik olarak hemen piyasaya çıkardı. Frank Pourcel ve orkestrasının yorumunun yer aldığı plağın B yüzünde yine aynı orkestranın başka bir film için yaptığı bir parça yer alıyordu. 45'lik çıktıktan sonra Hey dergisi tarafından dinlenerek 21 Mayıs 1975 tarihli 27. sayısında eleştirildi ve "Her yönüyle güzel, titiz işlenmiş bir plak" olarak dört üzerinden üç yıldıza layık bulundu.

Yukarıda yer alan ikinci Bonanza 45'liği EMI tarafından yayınlandı. Bu 45'lik ülkemizde de yayınlandı mı bilmiyorum aslında. Plağın en azından bu kapakla ülkemizde yayınlanmadığını tahmin ediyorum. Zira EMI firmasının ülkemizdeki temsilcisi olan Kent Plakçılık yerli baskı plakların hepsine kendi logolarını da basıyordu o yıllarda. Kapakta Kent ibaresi görülmediğine göre bu 45'liğin baskısının başka ülkelerde yapıldığını söyleyebiliriz. A yüzünde Türk baskısında da yer alan yorumun olduğu 45'liğin B yüzündeyse The Magnificent Seven filminin tema müziği bulunuyordu.

Panderosa çiftliğine olan hayranlığımızın sonuçlarından biri de Hıncal Uluç'u Hey dergisi adına çiftliğe göndermek olmuştu. "Serbest gazeteci Hıncal Uluç, Bonanza'nın kahramanları Cartwright'ların yaşadığı Panderosa çiftliğini ziyaret etti, izlenimlerini Hey TV Magazin gazetesi için kaleme aldı" anonsuyla sunulan izlenimler, 11 Temmuz 1977 tarihinden itibaren birkaç hafta boyunca dergide yayınlandı.

İşin aslına bakarsanız, Hıncal Uluç'un Panderosa'yı ziyaret ettiği tarihte Bonanza'nın çekimleri çoktan sona ermişti. İlk bölümü 1959 yılının Eylül ayında Amerika'da ekranlara gelen dizinin son bölümünün yayın tarihi ise 1973 yılının Ocak ayına denk düşüyordu. Bonanza'nın ülkemizdeki gösterimi ne zaman başladı bilmiyorum. Ama yanlış hatırlamıyorsam televizyonla ilk tanıştığım tarih olan 1974'de dizi TRT ekranlarındaydı. Bizde etkisini biraz geç gösteren dizinin Amerika'daki saltanatı 60'lı yıllar boyunca kesintisiz devam etti. 1964- 65 yılları dizinin altın çağına denk düşüyordu.

Vinyl Single:
Side A: Ringo - Lorne Greene 3'33
Side B: Bonanza Theme - Lorne Greene 2'08

Baba Cartwright olarak tanıdığımız Lorne Greene'in dizinin zirvede olduğu 1964 yılında piyasaya çıkan bir de 45'liği var. Arka yüzünde Bonanza'nın jenerik müziğinin yer aldığı bu 45'lik plağın A yüzünde Ringo adında bir şarkı yer alıyor. Aslında Lorne Green şarkı söylemekten ziyade konuşuyor bu plakta. Böyle olmasına rağmen 45'lik, 5 Aralık 1964 tarihinde en çok satan plak olarak Billboard dergisinin Hot 100 listesinde 1 numaraya kadar çıkmayı başardı.